simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Mandhari: Kuelekea Lushoto…

leave a comment »

Mandhari Lushoto 1

Kwa hakika Mwenyezi Mungu aliumba.

Mandhari Lushoto 2

Nasi wanadamu pia tunajaribu … ingawa mara nyingine tunaharibu.

Mandhari Lushoto 3

Tuitunze sayari yetu ya Dunia kwa ajili yetu na vizazi vijavyo. Uharibifu wa mazingira ni kuharibu ustawi wa dunia yetu na jamii ya wanadamu. Sote tuna wajibu wa kutunza mazingira. Tutimize wajibu wetu huo pale tuliko.

Pamoja sana.

Advertisements

Written by simbadeo

December 3, 2015 at 12:24 am

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: