simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Dar es Salaam: Watu na sanamu

with 2 comments

SAM_8563

Kwa hakika siku hizi huna budi kufungua macho. Kipi ni kitu halisi, kipi sicho. Mathalani, kwenye picha hiyo unaona vitu vingapi vilivyo halisi? Vingapi si halisi?

Katika maisha yetu ya kila siku: ni vema tuchunguze kila kitu ili kuepuka kubeba bandia kwa kudhani ni halisi.

Pamoja sana.

Written by simbadeo

February 25, 2015 at 5:57 pm

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. Ama kweli inabidi kufungua macho

    Like

    Yasinta Ngonyani

    February 26, 2015 at 3:55 pm

    • Naam, Da Yasinta. Lazima kufungua macho kwelikweli, vinginevyo, ni hatari kwelikweli. Asante.

      Like

      simbadeo

      March 4, 2015 at 7:12 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: