simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Kwa heri Dodoma … Adios Dodoma

with 2 comments

Mzunguko katika Makutano ya Barabara za Jamatini na Nyerere. Wenyeji huita Whimppy.

Mzunguko katika Makutano ya Barabara za Jamatini na Nyerere. Wenyeji huita Whimppy.

Pamoja na kwamba si msimu wa zabibu ... lakini zinapatikana kiasi chake. Hili ni zao moja muhimu sana kwa mji na mkoa wa Dodoma.

Pamoja na kwamba si msimu wa zabibu … lakini zinapatikana kiasi chake. Hili ni zao moja muhimu sana kwa mji na mkoa wa Dodoma.

Wadada wa Dodoma wakiyarudi magoma moto katika live show ya Sukki Stars katika kiwanja cha burudani cha Master Pub.

Wadada wa Dodoma wakiyarudi magoma moto katika live show ya Sukki Stars katika kiwanja cha burudani cha Master Pub.

Pamoja na kwamba kuna mengi ya kukumbuka kuhusu mji wa Dodoma, kikubwa sana nitakachokikumbuka ni barabara zisizo na foleni. Ukiwa na miadi mahali, unafika katika muda uliokubaliana na hao unaotaka kuonana nao. Kwa hakika, suala hilo lifanyiwe kazi ili liwezekane Dar es Salaam na miji mingine pia. Kwa heri ya kuonana Dodoma … Idodomya.

 

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. It’s difficult to find experienced people about this topic, but you sound like you know
    what you’re talking about! Thanks

    Like

    purrever.us

    July 10, 2014 at 6:52 am

  2. This is very interesting, You are a very skilled blogger.

    I’ve joined your feed and look forward to seeking
    more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social
    networks!

    Like


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: