simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Daraja la Kinyerezi … Mabadiliko

leave a comment »

Ni mwezi August 2008. Siku hizi barabara hiyo ina lami. Ni mabadiliko ya aina yake. Kuimarishwa kwa barabara hiyo kulipandisha sana umaarufu wa kiunga (suburb) cha Kinyerezi. Hivi sasa viwanja kule havishikiki. Pamoja sana katika kukumbuka taswira za zamani kidogo.

Ni mwezi August 2008. Siku hizi barabara hiyo ina lami. Ni mabadiliko ya aina yake. Kuimarishwa kwa barabara hiyo kulipandisha sana umaarufu wa kiunga (suburb) cha Kinyerezi. Hivi sasa viwanja kule havishikiki. Pamoja sana katika kukumbuka taswira za zamani kidogo.

Written by simbadeo

March 19, 2013 at 10:40 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: