simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Maandalizi … Muhimu katika Kila Jambo!

leave a comment »

Ni muhimu kujenga utamaduni wa kujiandaa kwa kila jambo. Hapa ni mwanafunzi akiweka sawa vifaa vyake vya masomo tayari kwa siku inayofuatia. Samaki mkunje angali mbichi, ndivyo wahenga walivyotuasa, au siyo? Pamoja sana.

Ni muhimu kujenga utamaduni wa kujiandaa kwa kila jambo. Hapa ni mwanafunzi akiweka sawa vifaa vyake vya masomo tayari kwa siku inayofuatia. Samaki mkunje angali mbichi, ndivyo wahenga walivyotuasa, au siyo? Pamoja sana.

Written by simbadeo

January 19, 2013 at 10:59 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: