simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Foleni Dar … Njia Gani Nzuri ya Kutumia Muda wa kwenye Foleni?

leave a comment »

Utumieje muda wako kwenye foleni kama hii? 1. Ushangae waenda kwa miguu na pikipiki? Uchat kwa simu yako ya mkononi kupitia Facebook na Twitter? Usome kitabu au chapisho lingine lolote? Uuchape usingizi? Upige soga -- kama una abiria? Duh! Tunahitaji ukombozi wa fikra ... Lazima tutafute suluhu kwa hili!

Utumieje muda wako kwenye foleni kama hii? 1. Ushangae waenda kwa miguu na pikipiki? Uchat kwa simu yako ya mkononi kupitia Facebook na Twitter? Usome kitabu au chapisho lingine lolote? Uuchape usingizi? Upige soga — kama una abiria? Duh! Tunahitaji ukombozi wa fikra … Lazima tutafute suluhu kwa hili!

Written by simbadeo

December 5, 2012 at 12:27 am

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: