simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Sensa ya Watu na Makazi … Ni Leo

with one comment

Hapa ni Tandika, Uwanja wa Mabatini …

Moja ya maswali litakuwa kuhusu mifugo tunayofuga. Taswira hii ilichukuliwa kwenye daladala hivi karibuni.

Ile Sensa ya Taifa ya Watu na Makazi inaanza leo. Wewe, mimi na yule sote tunawajibika kushiriki kwa maendeleo ya Taifa letu. Anayejenga Taifa ni mwananchi mwenyewe. Mwananchi wa Taifa la Tanzania si mwingine bali ni WEWE na MIMI. Sisi ndiyo tunaoijenga Tanzania. Sisi ndiyo tunaojenga hatma ya vizazi vya Watanzania. Tunaposhiriki kwenye zoezi hili la sensa tunashiriki katika kupanga maendeleo ya Taifa letu. Pamoja sana.

Advertisements

Written by simbadeo

August 26, 2012 at 12:30 am

Posted in Siasa na jamii

Tagged with , , , , , , , ,

One Response

Subscribe to comments with RSS.

  1. Learning a ton from these neat arceltis.

    Like

    Ebony

    May 9, 2017 at 7:27 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: