simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Reli … na Kujikimu

leave a comment »

Katumba …

Ugala …

Mpanda …

Hata kama wanajikimu kwa njia hizi, bado wanastahili kuwezeshwa ili wapate njia bora zaidi. Tanzania haiwezi kuendelea kwa kutegemea ajira za aina hii. Wananchi wawezeshwe ili kufanya biashara zenye tija zaidi kwao binafsi na kwa Taifa kwa ujumla. Mipango bora inawezekana. Shiriki Sensa ya Idadi ya Watu na Makazi kikamilifu ili kufanikisha upatikanaji wa tawimu muhimu kwa mipango madhubuti ya maendeleo. Utashi na utayari wa mambo ni muhimu sana. Pamoja sana!

Written by simbadeo

August 23, 2012 at 10:39 pm

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: