simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Patrick Mafisango … Pumzika kwa amani

with 3 comments

Poleni sana Wana Msimbazi (Simba SC), poleni wanafamilia ya Mafisango. Ni pigo kubwa kwa wadau wote katika nyanja tofauti. Kikubwa tumwombee mwenzetu aliyetangulia ili apate mapumziko ya amani huko katika maisha mengine. Tumkumbuke Patrick Mafisango kwa kuendeleza yale aliyofanya katika umri wake huo mchanga.

Patrick anaagwa leo saa 4 asubuhi. Jioni anasafirishwa kuelekea Congo DRC ambako atazikwa Jumapili.

Tunapita duniani hapa. Take courage.

Written by simbadeo

May 18, 2012 at 2:09 am

3 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. Pumzika kwa amani kaka P. Mungu alitoa na Mungu amechukua.

    Like

    Yasinta

    May 18, 2012 at 2:37 am

  2. Poleni wanafamilia ya kaka yetu mafisango kwani hiyo ni mipango ya mungu,mungu amlaze mahala pema peponi amen.

    Like

    Peter mwaipungu

    May 18, 2012 at 8:58 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: