simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Ngoma … na zana nyinginezo

with 2 comments

Ngoma maridadi …

Zana za kubebea … za safari n.k.

Zana za kubebea msosi ili kwenda kumtengea mgeni … chungu kilikaa ndani yake na kisha kufunikwa.

Mojawapo ya mandhari katika Kijiji cha Makumbusho…

Written by simbadeo

December 2, 2011 at 3:22 pm

Posted in Siasa na jamii

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. hiyo ngoma mpaka ina nyonyo(matiti mweehh..ni zana nzuri hiyo kawa nimeitafuta kweli bila mafanikio yaani hiyo ya kufunikia chakula:-) Na hiyo ya kuwekiea ugimbi mweehh Kazi kwelikweli…

    Like

    yasinta/kapulya

    December 2, 2011 at 4:14 pm

  2. Da Yasinta, hiyo huitwa ‘sanaa ndani ya sanaa’ …

    Like

    Deo Simba

    December 3, 2011 at 12:31 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: