simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Happy New Year 2011 … Heri ya Mwaka Mpya 2011

leave a comment »

This is to wish all esteemed readers, fans and visitors of this blog (and my Facebook page) a Very Happy and Prosperous New Year 2011. Remember to ‘hold the shield firmly, for the road ahead is still very long’.

Picha hii nawatunukia wasomaji, wapenzi na watembeleaji wote wa blogu hii ili kuwatakia Heri na Mafanikio katika Mwaka Mpya wa 2011. Tukumbuke ‘Kushikilia Ngao Vizuri, maana Safari bado ni ndefu sana’.

Thank you for having been visiting this blog/facebook page from time to time; thank you for giving me reason to keep writing and posting my opinions, ideas and reactions here. Let’s keep the spirit burning in the coming year.

Asante sana kwa kutembelea blogu hii, asante kwa kunipa sababu ya kuendelea kuandika na kutuma maoni, mawazo na kukuruka kwangu kwenye jukwaa hili. Tuendeleze libeneke hili katika mwaka ujao.

Inshaallah!

Written by simbadeo

December 31, 2010 at 12:50 pm

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: