simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Uandishi wa riwaya … mafunzo maalumu

with 2 comments

ANNOUNCEMENT OF THE WORKSHOP FOR WRITERS OF ENGLISH NOVELS

The Canadian Organization for Development through Education ( CODE ) and the Children’s Book Project for Tanzania (CBP) have the pleasure to invite Tanzanian authors to take part in a workshop for writers who aspire to write in English.

The workshop will take place on 29th November -2nd December, 2010 in Dar es Salaam, venue to be announced later.

Topics that will be covered are;

Beginners’ session: 29 November

 An introduction to writing for young adults
 Examples of excellent young adult literature
 Learning to write from a child or teenager’s point of view
 Exercises to help writers develop character and plot
 Story writing methods, from outlining to revision

For both new and experienced writers: 30 November-2 December

 Developing good writing habits
 Planning a novel
 Improving your story’s description, dialogue, pacing, and subplots
 Bringing your story’s setting to life
 Exploring characters and topics that reflect Tanzanian culture
 Writing from your own experiences
 Building a writing career
 Writing exercises to improve your work in progress

If you wish to participate in this workshop please submit your name with contact details and a short story in English of not less than five (5) pages, before 22nd November, 2010 to Children’s Book Project for Tanzania offices or by Email: cbpvitabu@yahoo.com .

For more information contact.
Tel: (255) 22 2760750
Email: cbpvitabu@yahoo.com
Website: http://www.cbp.or.tz.

Vijana wetu wanaopevuka wanahitaji kusoma vitabu vya hadithi. Kuliko tutumie vitabu vilivyoandikwa nje ya nchi, vyenye kufundisha tamaduni za huko, ni afadhali nasi Watanzania tuandike kwa ajili ya vijana wetu. Kundi hili la wasomaji ni muhimu sana katika kujenga jamii imara, yenye misimamo inayofuata mantiki. Kama nchi, tukicheza na malezi na makuzi ya kundi hili, tujue kwamba mustakabali wa Taifa utakuwa mashakani. Kumbe basi, wenye vipawa vya kutunga hadithi, wajitokeze kwa wingi, wajiandikishe kule kwenye Mradi wa Vitabu vya Watoto, Tanzania, ili washiriki kwenye mafunzo hayo … ambayo nimedokezwa kwamba hutalipia hata senti tano. Mungu atupe nini zaidi?

Written by simbadeo

November 3, 2010 at 3:29 pm

Posted in Siasa na jamii

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. Habari zenu Jamani?, Kwajina Naitwa Good Beatus Kalipuka,ni Mwanafunzi Wa Chuo Cha Uhasibu Mbeya. Mimi Ni Mpenzi Wa Mkubwa Sana Wa Kuandika Riwaya,hadithi Fupi,na Skripti Za Filamu.Napenda Sana Kujifunza Uandishi.Kwahiyo Mtanisaidiaje?, Natumaini Mtanijibu

    Like

    Good Beatus Kalipuka

    September 8, 2013 at 11:10 am

  2. JAMANII! MTATUSAIDIAJE VIJANA KAMA MIMI, KUKUZA UANDISHI WETU. (0712409902)

    Like

    GOOD BEATUS KALIPUKA

    October 11, 2013 at 8:37 pm


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: