simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Goodnews…

leave a comment »

Excellent news. Tunataraji kuona bei za mawasiliano zikishuka sana ili hata wakaazi wa vijiji vilivyo ndani kabisa wanufaike. Ni habari njema sana kwetu sote. Tatizo umeme. Ipo haja kwa serikali kufanya juhudi za makusudi kuhahikisha wananchi wanavuna umeme wa jua kwa gharama nafuu. Wasomi wetu kutoka Mlimani na kwingineko hebu tuleteeni ugunduzi rahisi!

Advertisements

Written by simbadeo

April 8, 2010 at 3:02 pm

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: