simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Kijani ni afya…ni maendeleo

with 2 comments

ohiostrfeb09

Kijani ni afya. Utembeapo eneo lenye mimea kwa wingi tena inayotunzwa vizuri, unajisikia kuwa na hali tofauti katika akili, mwili na hata roho yako. Kijani ni afya.

Imefika wakati tusambaze ukijani kama huu mahali mbalimbali katika jiji hili. Mazingira ya namna hii yatachangia katika kuongeza ubora wa afya zetu. Tunapokuwa na afya njema, tuna nafsi ya kufiriki vizuri zaidi na kwa hiyo kujiletea maendeleo sisi wenyewe na taifa letu. Tushikamane kutunza mazingira ili mazingira yatutunze na kutuletea tija.

Picha inaonyesha eneo lililo karibu na makutano ya Barabara za Ohio, Bibi Titi na Ali Hassan Mwinyi.

Written by simbadeo

February 22, 2009 at 11:36 pm

Posted in Siasa na jamii

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. Just passing by.Btw, you website have great content!

    _________________________________
    Making Money $150 An Hour

    Like

    Mike

    March 1, 2009 at 11:28 am

    • Hi Mike.

      Thank you for your comment. I’m glad you like the site. Keep visiting it for more posts to come.

      At you service
      Simba

      Like

      simbadeo

      March 2, 2009 at 10:46 am


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: