simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Jeshi…

leave a comment »

Nani mwenye uwezo wa kulimiliki jeshi hili? Je, tunao ubavu wa kudhibiti biashara za mkononi? Je, hali itakuwaje miaka mitano, kumi au zaidi ijayo?

Ama kwa hakika hapa tunapaswa kufikiri kwa bidii. Hapa sadaka kubwa inahitajika. Kiongozi shupavu tu ndiye atakayeweza kumaliza changamoto hii ya umachinga. Uchumi serious haupaswi kuwa na biashara aina hii kwa kiwango tulicho nacho.

Tukiwa na viongozi walio ‘visionary’, committed and courageous tutaweza. Mungu Ibariki Tanzania.

Ni Kibaha Maili Moja, Jumamosi 4 Oktoba 2008.

Written by simbadeo

October 8, 2008 at 9:44 pm

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: