simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Hii nayo ni Dar es Salaam

leave a comment »

Hii pia ni Dar es Salaam. Ni eneo la Kifuru ambalo limegawanyika – sehemu moja ni upande wa Ilala, kata ya Kinyerezi, na sehemu nyingine ni Kinondoni, kata ya Kwembe. Mji unasogea kwa kasi. Baada ya miaka mitano eneo hili litakuwa tofauti kabisa na linavyoonekana hivi leo. Ndiyo kusema, watu huleta maendeleo katika eneo mara nyingi wakiitangulia serikali na taasisi zake. Wawekezaji wa Kitanzania wanakaribishwa kuwekeza huku.

Written by simbadeo

July 22, 2008 at 11:49 pm

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: