simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

Mbona mnazidi kutubana?

leave a comment »

watotompiramitaani.jpg

Watoto wakikipiga cha mchangani. Viwanja vya michezo kwa watoto linazidi kuwa tatizo kubwa. Hapa ni katika moja ya mitaa iliyo Temeke. Ili tuingie kwenye ramani ya dunia ya soka, hatuna budi kutenga maeneo maalumu kwa michezo, siyo kwa soka tu bali hata kwa michezo mingine.

 Kila la kheri Serikali mpya katika Awamu ya Nne. Kazi.

Advertisements

Written by simbadeo

February 13, 2008 at 8:23 pm

Posted in Siasa na jamii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: