simbadeo2000

WAZA MPAKA BASI (THINK TO NO END).com weblog NOTE: Views or opinions expressed in this blog do NOT in any way represent those of any organisation, community, association, company, circle of friends, religious or ethnic group to which I am associated with.

with one comment

Additions to Dar es Salaam City

Hizi ni nyongeza nyingine muhimu katika sura ya Jiji la Dar es Salaam. Jengo lenye column ya blue ni la Utumishi, na ile nguzo kule mbele ni Nguzo ya kuongozea meli wakati zinaingia au kutoka bandarini Dar es Salaam.

Ama kwa hakika Dar inachukua sura mpya. Laiti hali hii ingejidhihirisha pia katika maisha ya Watanzania wa kawaida, ingependeza zaidi.

Wadau mna mawazo gani?

Advertisements

Written by simbadeo

December 22, 2007 at 8:36 pm

Posted in Uncategorized

One Response

Subscribe to comments with RSS.

  1. Magarofa hayata saidia kama hali yetu ya kimasiha si nzuri.

    Like

    luihamu

    December 25, 2007 at 9:31 am


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: